ЗДО № 63 "Одуванчик" Покровської міської ради

Сторінка керівника музичного

Музичні   заняття - основна форма музично-естетичного розвитку в дитячому садку.

На заняттях систематизуються і поглиблюються засвоєні дітьми знання, розширюється загальний та музичний кругозір, формується музичний смак і пізнавальні здібності. Музичні заняття сприяють розвитку музичних здібностей, виховують у дітей прагнення до самостійної творчої  діяльності,  інтерес і любов  до музики, відіграють важливу роль у розвитку уяви, уваги,  пам’яті, волі, ініціативи та інших психічних властивостей.

У практиці закріпилась певна структура музичного заняття. Двічі на тиждень за розкладом після входу до музичного залу на дітей чекають:

Музично-ритмічні вправи;   Слухання музики;   Співи;   Таночки, хороводи;  Музичні ігри;  Гра на дитячих музичних інструментах.

І, головне, хороший  настрій та позитивні емоції.

З великою радістю чекаємо на ваших дітей в музичній залі.

У зручному для занять одязі та взутті /чешках/.

«Використання малих форм дитячого фольклору в музичному розвитку дошкільнят»

Український фольклор у сучасному соціумі переконливо пояснюється незмінністю та повторюваністю його жанрів впродовж століть, своїм неоціненним розвивальним та виховним значенням у життєдіяльності дітей.

Усна творчість (пісеньки, потішки, пестушки, заклички, забавлянки)  є   прекрасним музичним матеріалом,  який  можна  використовувати, як в організованій освітній діяльності, так і в спільно-партнерській діяльності   дітей   дошкільного   віку.

Усна пісенна творчість (фольклор) приховує в собі невичерпні можливості для пробудження пізнавальної активності, самостійності, яскравої індивідуальності дитини, для розвитку виконавських навиків. Тому повсякчасно використовується у вихованні дітей.

Слово «фольклор» в буквальному перекладі з англійської означає народна мудрість. Фольклор – це створена народом  поезія, в якій він відображає свою трудову діяльність, суспільний і побутовий устрій, знання життя, природи і культури.

Дитячий фольклор є багатющим матеріалом для розвитку дитячого мовлення, культури мови та вокальних навичок. Він наповнений внутрішньою естетичною силою. Дитячий фольклор стимулює творчі прояви дітей, будить фантазію. Творчість збагачує особистість, життя дитини стає інтенсивнішим і змістовнішим. В результаті спілкування з фольклорними  творами дітям передаються їх настрої і відчуття: радість, тривога, жаль, ніжність…

Що ж відноситься до дитячого фольклору?

• Пестушки – пісеньки, якими супроводжується догляд за дитиною.
  • Потішки – ігри дорослого з дитиною (з його пальчиками, ручками).
  • Заклички – звернення до явищ природи (сонцю, вітру, дощу, снігу, веселки, дерев).
  • Лічилки – коротенькі вірші, що використовуються для справедливого розподілу ролей в іграх.
  • Скоромовки і чистомовки непомітно навчають дітей правильної і чистої мови.
  • Дразнилки – веселі, жартівливі, віршики, коротко і влучно називають якісь смішні сторони в зовнішності дитини, в особливостях його поведінки.
  • Примовки, жарти, перевертиши – забавні пісеньки, які своєю незвичністю веселять дітей.
  • Примовки, потішки,  пестушки приносять радість дітям. Без цих веселих віршів дитина ніколи не опанує свою рідну мову досконало, формування культурно-гігієнічних навиків перетвориться на нудне безрадісне виконання вказівок дорослого.
  • Колисанки – народний фольклор супроводжує життя малюка з найперших днів появи на світ. Найпершими творами фольклору, з якими знайомиться дитина, є колискові пісні. Колискові пісні, на думку народу – супутник дитинства. Вони на ряду з іншими жанрами містять в собі могутню силу, що дозволяє розвивати мову дітей, образне сприйняття та музикальність.

Використання в практиці роботи з дітьми дошкільного віку малих форм фольклору є одним з ефективних способів сприяння розвитку мовлення, логічного мислення, пам’яті та музичного слуху у дітей. Різні жанри музичного дитячого фольклору допомагають в доступній формі ознайомити дітей з навколишнім середовищем, ввести їх у доросле життя, збагатити словник образними виразами та поетичними рядками, сприяють виробленню дикції та інтонаційної виразності, позитивно впливають на емоційний стан та настрій дітей, а також знайомлять з музичним мистецтвом.

Колискові пісні, потішки, пестушки, забавлянки, скоромовки тощо невідривні від виховання, і відіграють важливу роль у передачі знань про навколишню дійсність, у формуванні дитини як національно свідомої особистості з високими духовно-моральними та естетичними якостями, зокрема, в її музичному розвитку. Вони вражають різноманітністю та своєрідністю будови, широким використанням засобів музичної виразності, актуалізуючи неоціненну доцільність використання дитячого фольклору в музичній роботі з дітьми.